A-válogatott 2019: Bravúrok és csalódások, még élnek az Eb-remények

109

2019-ben a magyar férfi labdarúgó-válogatott Marco Rossi szövetségi kapitány vezetésével tíz hivatalos, nemzetek közötti mérkőzést játszott, közülük nyolc tétmérkőzést és két felkészülési meccset. Az év első felében jól teljesítettünk az Eb-selejtező sorozatban, végül azonban nem értük el a célunkat, a csoport első két helyének valamelyikét.

Első Európa-bajnoki selejtezőnket elveszítettük Nagyszombatban Szlovákia ellen (2-0), ezt követően azonban három győzelem következett, köztük két igazán nagy bravúr: nyertünk a Groupama Arénában a vb-ezüstérmes horvátok (2-1), majd a walesiek ellen (1-0), illetve Bakuból is három ponttal tértünk haza (3-1). A selejtező sorozat felénél, négy mérkőzés után reális esély mutatkozott az Eb-részvételt érő első két hely valamelyikének megszerzésére.

Az év második felében azonban egyetlen bravúrt sem tudtunk végrehajtani: bár Azerbajdzsánt legyőztük itthon (1-0), a szlovákok elleni hazai (1-2), a horvátországi (0-3) és a walesi (0-2) selejtezőnkön sem szereztünk pontot, így az utolsó fordulóban visszacsúsztunk a csoport negyedik helyére.

Csoportunk végeredménye így megfelelt a sorsolást megelőző kalapbeosztásnak: az első kalapból sorsolt Horvátország végzett az első helyen, a második kalapos Wales lett a második, a harmadik kalapból a csoportba került Szlovákia a harmadik, míg mi a negyedik kalapból a negyedik helyen zártunk. Ugyanakkor a magyar válogatott volt az egyetlen negyedik kalapos csapat Európában, amelynek az utolsó forduló előtt még volt esélye kiharcolni az Eb-szereplést csoportjában.

A részben hazai rendezésű EURO2020-on a negyedik helyünk ellenére is ott lehetünk, amennyiben márciusban nyerni tudunk két Nemzetek Ligája-helyosztón: előbb március 26-án Bulgáriában, majd hazai pályán az Izland-Románia összecsapás győztese ellen.

A nyolc tétmeccs mellett két felkészülési találkozón is pályára léptünk idén: Montenegróban 2-1-es vereséggel zártunk, míg a Puskás Aréna avatóján, Uruguay ellen ugyancsak 2-1-re maradtunk alul.

A válogatott 2019-es mérkőzései:

934. 2019. 03. 21. Szlovákia–Magyarország 2–0 (1–0) Eb-selejtező
935. 2019. 03. 24. Magyarország–Horvátország 2–1 (1–1) Eb-selejtező
936. 2019. 06. 08. Azerbajdzsán–Magyarország 1–3 (0–1) Eb-selejtező
937. 2019. 06. 11. Magyarország–Wales 1–0 (0–0) Eb-selejtező
938. 2019. 09. 06. Montenegró–Magyarország 2–1 (1–1)
939. 2019. 09. 09. Magyarország–Szlovákia 1–2 (0–1) Eb-selejtező
940. 2019. 10. 10. Horvátország–Magyarország 3–0 (3–0) Eb-selejtező
941. 2019. 10. 13. Magyarország–Azerbajdzsán 1–0 (1–0) Eb-selejtező
942. 2019. 11. 15. Magyarország–Uruguay 1–2 (1–2)
943. 2019. 11. 19. Wales–Magyarország 2–0 (1–0) Eb-selejtező

Harminc pályára lépő, hét újonc, egy százados

Marco Rossi szövetségi kapitány összesen harminc labdarúgót szerepeltetett idén a válogatottban, mind a tíz mérkőzésen pedig csupán egy játékos lépett pályára: Dzsudzsák Balázs. Kilenc alkalommal játszott Szalai Ádám, míg nyolcszor szerepelt a nemzeti csapatban Baráth Botond, Gulácsi Péter, Lovrencsics Gergő, Willi Orbán és Szoboszlai Dominik.

2019-ben, hét játékos mutatkozott be felnőtt címeres mezben, sorrend szerint: Szoboszlai Dominik, Holman Dávid, Gazdag Dániel, Sigér Dávid, Ferenczi János, Szalai Attila és Nagy Zsolt. Érdekesség, hogy a ferencvárosi Sigér Dávid lett a magyar futball történetének 1000. játékosa, aki bemutatkozott az A-válogatottban.

A Horvátország ellen a hazai 2–1-es győzelem alkalmával századik alkalommal lépett pályára a válogatottban Dzsudzsák Balázs, így ő lett a harmadik „százados” a magyar válogatott történetében (Bozsik József és Király Gábor után), az év végére pedig válogatottsági rekorderré lépett elő (holtversenyben Királlyal 108-108 meccset játszottak a csapatban).

A válogatott tíz mérkőzése közül, játékosaink három találkozón nem szereztek gólt. Öt alkalommal egyszer, egy mérkőzésen kétszer, és egy találkozón háromszor találtak az ellenfelek hálójába. A góllövőlistára hét játékos iratkozott fel, Willi Orbán, Pátkai Máté és Szalai Ádám két-két gólt szerzett, míg Holender Filip, Holman Dávid, Korhut Mihály és Szoboszlai Dominik egyszer vették be az ellenél kapuját, utóbbi négy játékos először talált be az ellenfelek kapujába válogatott mérkőzésen.

A kapott tizenöt találaton két kapus osztozott: Gulácsi Péter nevéhez nyolc mérkőzésen tizenegy kapott gól fűződik (átlag: 1,38) úgy, hogy két mérkőzésen érintetlen maradt a hálója. Dibusz Dénes kapuját két alkalommal, négy találattal (átlag: 2) terhelték, mindkétszer felkészülési mérkőzésen.

Az elmúlt év tehát örömöt és csalódást is hozott a magyar válogatott szurkolóinak, de voltak vicces pillanatai is 2019-nek, ilyen volt például ez a barátságos meccs is, amit a csapat három tagja játszott hatvan lelkes kisgyerek ellen Telkiben:.

forrás: mlsz.hu